Amerika eğitim ve değişim vizeleri

Amerika Birleşik Devletleri her zaman uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyon olmuştur. Bunun nedeni yüksek öğrenimin kalitesi ve derecenizi bitirdikten sonra birçok istihdam olanağıdır.

Bu nedenle ABD çeşitli eğitim ve değişim vizeleri sunmaktadır; böylece bunlardan birine başvurabilir ve eğitiminiz, değişim programlarınız veya iş deneyiminiz için geçici olarak ABD’ye gidebilirsiniz.

ABD eğitim ve değişim vizesi türleri

ABD’de okumak veya bir eğitim değişim programına katılmak istiyorsanız, hangi programa yöneldiğinize bağlı olarak başvurabileceğiniz çeşitli vize türleri vardır:

F-1 Amerika Vizesi

Bu vizeyi almak için öncelikle Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programında listelenen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki onaylı bir okula kaydolmanız gerekir. Üniversite başvurunuzun başarıyla tamamlanması durumunda Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemine kaydınız yapılacaktır. 

M-1 Amerika Vizesi

Aşçılık, teknik kurslar, uçuş eğitimi, kozmetoloji ve benzeri alanları içeren mesleki çalışmalarla ilgileniyorsanız, bu çalışma vizesine başvurabilirsiniz.

J-1 Amerika Vizesi

J-1 vizesi, yalnızca bu kategorideki kabul edilebilir programlardan birine başvurduysanız başvurabileceğiniz iki yıllık bir değişim vizesidir. Ayrıca çalışma ve tatil veya geçici burslu çalışma gibi kısa süreli çalışmalar yapacaksanız J-1 vizesine başvurabilirsiniz. Programa bağlı olarak başvurabileceğiniz J-1 vizelerinin çeşitli kategorileri vardır; sizin için doğru vize kategorisini seçtiğinizden emin olun.

Q-1 Amerika Vizesi

Q-1 vizesi, ABD’de çalışmanıza ve kültürünüzü ve geleneklerinizi ABD’deki diğer insanlarla paylaşmanıza olanak tanıyan bir kültürel değişim vizesidir. Q-1 vizesi almak için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından yönetilen bir programa başvurmanız gerekir.

Amerika eğitim ve değişim vizesi maliyeti

ABD eğitim ve değişim vizesinin maliyeti 160 dolar civarındadır. Ancak tüm eğitim vizelerinin maliyeti aynı değildir.

Buna ek olarak, başvuru sürecinde çeşitli ücretler ödemeniz gerekir, bu da vize başvurunuz için Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programı ücretidir ve vizeniz verildiğinde ayrıca bir düzenleme ücreti ödemeniz de gerekebilir.

Eğitim ve değişim vizesi ile Amerika'da ne kadar süre kalabilirim?

Eğitim ve değişim vizesi ile genellikle ABD’de bir ila üç yıl kalabilirsiniz. Ancak, öğrenim vizenizin geçerliliği her zaman programınızın ne kadar sürdüğüne bağlıdır; bu, vizenizin çoğunlukla eğitim veya programınızın süresi boyunca geçerli olduğu anlamına gelir.

Programınız iki veya üç yıl sürse bile F-1 vizesinin çoğunlukla bir yıl süreyle verildiğini, bu durumlarda vize yenileme başvurusunda bulunmanız veya F-1 vizenizi uzatmanız gerektiğini unutmayın.

ABD eğitim ve değişim vizesiyle çalışmama izin verilir mi?

Genellikle yalnızca kampüste ve okulda yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirsiniz. Ancak bazı eğitim vizeleri için çalışmanıza izin veren özel bir form almanız gerekir, ancak o zaman bile yalnızca kısıtlamalarla çalışabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geç

Amerika eğitim ve değişim vizesi ile daimi oturma izni alabilir miyim?

Öğrenim ve değişim vizesinden daimi ikamet vizesi almanın en kolay yollarından biri, eğer bir ABD vatandaşıyla evlenirseniz, bu da en yaygın yollardan biridir. Genellikle nişanlı vizesine başvurmanız gerekir ve sonrasında Yeşil Kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca, ABD ekonomisine en az 500.000 $ yatırım yaparsanız veya Amerika’nın ihtiyaç duyduğu olağanüstü becerilere sahip olduğunuzu kanıtlamışsanız veya bir iş teklifiniz varsa ve sponsorunuz sizi çalışma vizesi için destekleyebilirse, daimi oturma izni alabilirsiniz. Ancak, ne tür bir eğitim ve değişim vizesine sahip olduğunuza bağlı olarak daimi ikamet almak daha zor olabilir. Örneğin, kalıcı oturma izni almak F-1 vizesiyle Q-1 vizesinden daha kolay olabilir.

Eğitim ve değişim vizem reddedilirse ne olur?

Vize almaya uygun olmadığınız düşünüldüğünden öğrenim ve değişim vizenizin reddedilmesi durumunda, red kararından feragat için başvurabilirsiniz. Uygun olmama durumunuz geçiciyse, vize reddi nedeninizi ortadan kaldırdıktan sonra bile vizeye yeniden başvurabilirsiniz.

 Vizeniz kalıcı uygunluk nedenleri nedeniyle reddedildiyse, feragat başvurusunda bulunmanız gerekir.

Amerika eğitim vizesi Hızlı Başvuru